Tradycyjne wina mołdawskie zachwycają podniebienia Polaków

Któż by pomyślał, że Polacy staną się miłośnikami wina i to wina mołdawskiego. In vino veritas, jak głosi łacińska maksyma, ale raczej nie przyświeca ona naszym rodakom. Kultura picia i kosztowania wina jest nadal słabo rozwinięta w Polsce, ale sytuacja zaczyna się zmieniać. Coraz częściej na naszych stołach podczas rodzinnych spotkań, czy świątecznych kolacji, ląduje właśnie butelka wina, a nie czystej wódki.

Zdrowotny wpływ wina

Ma to bardzo dobry wpływ nie tylko na obyczaje, ale również zdrowie naszych organów wewnętrznych. Mimo tego, Polacy nie są jeszcze koneserami wina a ich podniebienia nie są przyzwyczajone do picia wytrawnych odmian trunków. Dlatego też tak bardzo upodobaliśmy sobie wina mołdawskie, które doskonale odpowiadają naszemu gustowi. Niewiele osób wie, że Mołdawia to prawdziwa kraina winem płynąca. Hektary ciągnących się po mołdawskich wzgórzach winorośli, są źródłem dla masowej produkcji wina, która stanowi znaczną część dochodów z eksportu tego kraju. Niektórzy krytykują nastawienie na masówkę, które odbija się kosztem najwyżej jakości trunków.

Jednak okazuje się, że wina mołdawskie znajdują rzeszę wiernych amatorów właśnie w Polsce. Jesteśmy jednym z głównych importerów win mołdawskich i sytuacja ta raczej się nie zmieni. Dzieje się tak ze względu na smak tychże trunków oraz ich niewątpliwie atrakcyjną cenę. Polacy pokochali tradycyjne wina mołdawskie, takie jak Kadarka, Stary Mnich, czy inne. Ich słodki, półsłodki, czy ewentualnie półwytrawny smak idealnie nam odpowiada. Poza tym znajdujemy w winach mołdawskich to, co szczerze ukochaliśmy, czyli owocowe nuty znane z naszych polskich ogrodów i lasów. Możemy bowiem odnaleźć tam i czarny bez, i porzeczkę, i paloną śliwkę, i malinę. Wszystko to idealnie współgra z naszymi kubkami smakowymi.

Wspomniana wcześniej niska cena win mołdawskich jest dla Polaków również niewątpliwą zaletą. Co ważne, znawcy również znajdą coś dobrego dla siebie, wśród bardziej szlachetnych i wytrawnych odmian pochodzących ze skrzyżowania tradycyjnych lokalnych szczepów z zagranicznymi. Wina mołdawskie zdobyły serca Polaków i myślę, że na długo tam pozostaną.